FAQ

Najczęściej zadawane pytania
W jaki sposób można dokonać zamówienia?

Zamówienia można składać na kilka sposobów:
• za pomocą e-maila, pisząc na adres: druk@sprecograf.pl
• korzystając z formularza kontaktowego na naszej stronie
• telefonicznie pod numerami – tel. 89 512 00 92, kom. 691 36 21 21
• osobiście, zapraszamy do biura: Spręcowo 17 A (gmina Dywity k/ Olsztyna)

Czy mogę zamówić wykonanie projektu graficznego?

Tak, posiadamy studio graficzne/dtp. Chętnie pomożemy w wykonaniu projektu graficznego, przy łamaniu książek, oraz innych publikacji.

Czy jest możliwa dostawa poza granice Polski?

Tak, wysyłamy przesyłki za granicę. Prosimy o taką informację przy składaniu zamówienia.

Czy jest możliwy odbiór osobisty?

Tak, zapraszamy po odbiór Państwa wydruków od poniedziałku do piątku
w godz 8.00-16.00. Adres odbioru: Spręcowo 17 A (gmina Dywity k/ Olsztyna).

Czy dostarczacie państwo wydruki?

Na terenie Olsztyna i okolic zapewniamy bezpłatną dostawę.

Formy płatności

Możliwe są dwie formy płatności: przelew oraz gotówka. Nie obsługujemy płatności kartą.

CMYK, RGB, PANTONE

Najważniejszą różnicą w tych trybach kolorów jest to, że RGB służy do wyświetlania na ekranach elektronicznych (monitor, tv, tablet, telefon, itp.), podczas gdy CMYK służy do druku — niezależnie czy jest to druk cyfrowy, czy offsetowy.

Większość urządzeń drukujących automatycznie zmieni kolory RGB na CMYK (bez naszej kontroli). Konwersja dokonuje się automatycznie, przez co rezultat może odbiegać od oryginału — niosąc za sobą rozbieżności kolorystyczne oryginał » produkt końcowy.

Kolorystykę Pantone™ (kolory spot) używamy w pracach, w których uzyskanie kolorów z palety CMYK jest trudne lub niemożliwe do uzyskania.

Rodzaje plików

Akceptujemy formaty plików do druku: pdf, tiff, jpg, cdr (do wersji SE).

Nie drukujemy z plików w formatach gif i png oraz plików przygotowanych w programach biurowych (doc, docx, ppt, odt, odp).
Jeżeli posiadacie Państwo w/w pliki jako jedyną formę, prosimy o taką informację. Na pewno coś doradzimy.

Jak przygotować plik do druku

Zalecenia do przygotowania prac:
• format pracy w skali 1:1
• format brutto
• tryb kolorów CMYK, 8 bitów na kanał bez osadzonych dodatkowych profili
• rozdzielczość grafik 300 dpi
• teksty zamienione na krzywe
• spady (nadlewki) min. 1 mm, wskazane 3 mm
• margines wewnętrzny min. 3 mm, katalogi i teczki – 5 mm (brak zachowania tych odległości może skutkować przycięciem treści i/lub obiektów)
• prosimy nie nanosić linii cięcia i znaków drukarskich w pliku
• linie wykrojnika prosimy nanieść na projekt w oddzielnym pliku
• lakier punktowy i linie wykrojnika prosimy przygotować w formie wektorowej

Zalecamy stosowanie naszych makiet zawierających oznaczenia spadów oraz bezpiecznych odległości obiektów graficznych i treści od linii cięcia.

Czarny kolor

Czarny czarnemu nierówny…

Wszędzie, gdzie występują treści, lub obiekty w kolorze czarnym — należy użyć 100% K bez pozostałych składowych. Oczywiście tam, gdzie się nie da kolor czarny może się zawierać pozostałe składowe CMYK, niemniej nafarbienie nie powinno przekraczać 280%.

Druk cyfrowy, czy offsetowy?

Druk offsetowy to opcja stosowana przeważnie w dużych nakładach i formatach, które nie nadają się do maszyn cyfrowych. Z kolei druk cyfrowy jest najlepszy do niskich nakładów. Małe nakłady w przypadku druku offsetowego niosą za sobą koszty z uwagi na dłuższy proces przygotowania do druku. Druk cyfrowy można wykonać nawet od 1 egzemplarza/szt. lub jako prototyp przed drukiem offsetowym — nie mylić z proofem.

Co to jest spad?

Spad drukarski – obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Wielkość spadu może być różna (trzeba ustawić ją w zależności od konkretnej maszyny i/lub publikacji) zazwyczaj jest to 1-5 mm.

Gdzie pobiorę makiety?

Nasze makiety można pobrać ze strony: Makiety

Format arkusza

Występuje wiele formatów papieru i łatwo się w tym pogubić. Większość z nas korzysta najczęściej ze standardowych A4 i A5. Jeśli szukasz informacji, jakie są inne rozmiary i jak bardzo się od siebie różnią — prosimy zajrzeć na stronę: https://pl.wikipedia.org/wiki/Format_arkusza

Czy proof jest konieczny?

Proof to wydruk specjalny, spełniający pewne wymagania. Musi zostać przygotowany w taki sposób, aby kolory na wydruku wyglądały dokładnie tak, jak wyjdą w gotowym nakładzie z drukarni.

W proofie kolory mają być jak najwierniejsze docelowemu nakładowi, a nie jak najładniejsze, jakie widzimy np. na monitorze (szczególnie nieskalibrowanym — patrz: „kalibracja monitora”).

Kalibracja monitora

Kalibracja monitora polega na regulacji parametrów ekranu w taki sposób, aby wyświetlany obraz był możliwie jak najlepiej odpowiadający ideałowi. Zmieniane są ustawienia między innymi temperatury światła, jego poziomu, balansu bieli, a także kolorów widocznych na ekranie.

Projekt wykonany na nieskalibrowanym monitorze może odbiegać kolorystycznie od wydruku końcowego.