Przygotowanie materiałów

Materiały do druku – rodzaje plików i ustawienia
Pliki do druku offsetowego lub cyfrowego mogą Państwo przesłać do nas w wielu róznych formatach graficznych w zależności od tego, w jakim programie zostały one przygotowane:

  • TIFF, PSD, JPG – pliki bitmapowe, muszą posiadać rozdzielczość minimum 300 DPI, wyłączone profile kolorów, muszą być zapisane w tybie kolorów CMYK lub w skali szarości (greyscale).

 

  • PDF – pliki PDF są obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą przekazywania materiałów dla drukarni. Jednak żeby nadawały się one do druku offsetowego, muszą zostać zapisane w odpowiedniej wersji i z właściwymi  parametrami. Z reguły takie programy jak Adobe InDesign, Illustrator lub Corel Draw, mają predefiniowane ustwienia typu „Dla drukarni” lub „Press Quality” – takich właśnie należy używać. Można ewentualnie wyłaczyć kompresję JPG lub większyć rozdzielczość powyżej 300 DPI, co będzie skutkowało znacznym zwiększeniem rozmiaru wynikowego pliku PDF, ale także w widoczny sposób poprawi jakość utworzonego pliku PDF, a co za tym idzie wyższej jakości na końcowych drukach z maszyny.

 

  • CDR – pliki zapisane w programie Corel DRAW (do wersji 16 – czyli X6). Jeśli wysyłają Państwo do nas plik z Corela, należy pamiętać o dołączeniu do pliku użytych niestandardowych czcionek, lub zamiana wszystkich tekstów w projekcie na krzywe.

 

  • AI, EPS – wektorowe pliki tworzone w programie Adobe Illustrator. Najistotniejszą sprawą dla poprawnego przygotowania plików jest osadzenie czcionek (lub ich zamiana na krzywe) oraz ewentualnych podlinkowanych elementów niewektorowych, np. zdjęć, grafik itp.

 

  • PUB – pliki programu Microsoft Publisher, zapisane do wersji MS Office 2007. Proszę pamiętać o wysyłaniu razem  z projektem zapisanym w tym formacie, wszystkich niestandardowych czcionek użytych w pracy.

W razie konkretnych pytań związanych z poprawnością przygotowanych przez Państwa materiałów do druku,
prosimy o bezpośredni kontakt z nami poprzez formularz kontaktowy, mailowo lub telefonicznie.